Vi vinder tid. Tid til at udpønse hvad foråret skal udløse af nye, sjove planer for haven. Så længe frosten binder jorden og et hvidt lag sne pudrer haven, så er der tid!
På min stikordsliste står der:
1. Gårdhave – enkel udgave med græsser, vand og.?
eller romantisk udgave med masser af stauder?
2. Flere floks. De dufter fantastisk og elsker min fede
lerjord.
3. Pruning af floks, som englænderne og Claus Dalby
gør, så blomstringen bliver længere.
4. Krydderurtehave ved hoveddøren vest for huset.
Det er blot nogle af de emner, jeg gerne vil have taget hånd om. Om det bliver nøjagtigt de ting vi tager fat på, når foråret og sommeren kommer, må vise sig.
Jeg glæder mig især til at få gårdhaven etableret. Jeg glæder mig til at få ordentlig sammenhæng i havens dele og det er gårdhaven og dens afgrænsning og indretning en stor del af. Den overordnede plan er tegnet, som beskrevet tidligere. På det detaljerede niveau skal vi have bestemt os for indholdet. I den ene model har jeg meget lyst til en ganske enkel have, med smukke enkle belægninger, en flot enkel vandskulptur, der giver dejlige rislelyde i øret og bede med bl.a. høje græsser, der snakker, når vinden suser. Suppleret med nogle stedsegrønne buske i en fast form og et eler flere smukt kronede træer. Færdselsvenligt for både fod og øje.
Den anden model kan i princippet have det samme skelet af belægninger. Dog må belægningen gerne være mere uformel. Måske noget trædæk, suppleret med grusstier. Planterne skal være mere frodige, de skal dufte og have smukke farver. Der er nok at tænke
på og læse om! Som havearkitekt tænker jeg, som jeg plejer, på, hvad haven skal kunne. Hvilke behov den skal opfylde og for hvem. Problemet er nok, at for mig er der rigtig mange forskellige løsninger inden for rækkevidde, alle med indhold, der gør dem mulige.
Floks dufter helt fantastisk. De har smukke blomster som regel i hvidt, rosa og lilla nuancer. De er fine både i havens bede og i en vase. Det er dog rigtig ærgerligt at være udrejst mens floksene blomstrer. Derfor er det en god idé ved et enkelt gartnerisk klip at trylle sæsonen længere. Når floksene er vokset frem i juni kan du klippe topskuddene af i forskellig højde, hhv. 2, 3 og 4 bladpar nede. Del mængden af skud op i fire. En fjerdedel, jævnt fordelt i planten, rører du ikke; de vil blomstre først. En anden fjerdedel klipper du topskuddet af under andet bladpar. De vil blomstre på sideknopperne og vil blive fine og kraftige, som den første blomstring. Den tredje fjerdedel af stauden klipper du under tredjeøverste bladpar og så fremdeles.
Tilbage til Havenyt Læs mere....